Kampüste Odanız Hazır

Değerli Öğrencilerimiz,

Bugün Koç Üniversitesi öğrencilerinin yüzde 60’ı yurtlarımızda kalıyor. Bunun başlıca nedeni, yurtlarımızın Üniversite’ye yakınlığı, sunduğu etkin ders çalışma koşulları, sahip olduğu konfor ve güvenliği kadar sağladığı sosyal yaşam olanakları... Çünkü Koç Üniversitesi yurtlarında yaşam, öğrencilerimizin akademik ve sosyal hayatlarını desteklemeye yönelik tasarlanmıştır. Biliyoruz ki yurtlarımız, öğrencilerimiz açısından Üniversitesi’nin bir parçası olmasının yanı sıra evleri de.

Biz de Yurt Müdürlüğü olarak bu anlayışla, KU öğrencilerinin ‘evlerinde’ en rahat ve keyifli şekilde yaşayabilmeleri için çalışıyoruz. O yüzden yurtlara hoş geldiniz demek yerine, evinize hoş geldiniz diyoruz!

Yeni girişli öğrencilerimiz yurt başvurularını 14 - 18 Ağustos 2017 tarihleri arasında okul kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra yapabilirler.

Yeni girişli öğrencilerimiz için yurt kayıt işlemleri ile ilgili duyurumuza tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Genel Bilgiler

 

Yurtlar

2017 – 2018 eğitim yılı güz dönemi itibariyle Koç Üniversitesi, Rumeli Feneri Kampüsü yurt binalarında 1.622 kişilik, Batı Kampüs yurt binalarında 1.249 kişilik olmak üzere toplam 2.871 kişilik yatak kapasitesine sahiptir.  Rumeli Feneri Kampüsündeki her yurt binası 70 – 80 yatak kapasiteli olup toplam 21 adet yurt binası bulunmaktadır. Yurt binalarında tek, iki, üç ve dört kişilik oda seçenekleri vardır.

 

 

Batı Kampüste 188 -189 yatak kapasiteli 6 adet, 116 yatak kapasiteli 1 adet olmak üzere toplam 7 adet yurt binası bulunmaktadır. Yurt binalarında  tek, çift ve üç kişilik odalar bulunmaktadır. Yurt binalarımızda merkezi ısıtma ve kesintisiz sıcak su imkânı mevcuttur. Ana kampüs yurt binalarımızda mutfak ve çamaşırhaneler, Batı kampüs yurt binalarımızda ise çamaşırhaneler ile B binasında bulunan mutfak öğrencilerimizin kullanımına sunulmaktadır.

 

Yüksek Lisans öğrencileri, kendilerine tahsis edilen Asistan Lojmanlarında kalabilmektedirler. Asistan Lojmanları Üniversite kampüsüne yaklaşık 3 km mesafede olup toplam 502 kişilik yatak kapasitesi bulunmaktadır.

 

Her odada kişiye özel tahsis edilen yatak ve yatak koruyucu ile birlikte elbise dolabı, komodin, çalışma masası, koltuk, sandalye, kitaplık, mini buzdolabı ve masa lambası mevcuttur. Odalarda her öğrenci için İnternet, kablolu TV bağlantısı ve odaya ait telefon mevcuttur. Her binada ortak kullanıma açık bilgisayar odaları ve bu odalarda yazıcı bulunmaktadır. Ayrıca, öğrencilerimiz bu odalarda kablolu televizyon yayını izleyebilmektedirler. Temizlik hizmetleri yurt odalarında belirlenen programa göre, ortak yaşam alanlarında ise gün boyu sağlanmaktadır.

 

Yurt Müdürlüğü, yurt binalarından sorumlu 24 Yurt Sorumlusu, sağlık personeli, güvenlik ve teknik ekip ile 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Kız ve erkek yurtları ayrı binalardadır. Öğrencinin yurt başvurusuna göre öncelikli olarak şehir dışından gelen, daha sonra da şehrin uzak bölgelerinden gelen öğrencilerimiz, Yurt Müdürlüğü tarafından kapasite dahilinde yurtlara yerleştirilir.

 

Yurtlarda kalmak için iki dönemlik sözleşmeler yapılır. Sözleşmeler her yarıyıl başında imzalanır ve yurt ücretleri her yıl için bir defada peşin veya taksitli olarak ödenir. Kredi kartı geçerli değildir.  Yurtlara kesin kayıt esnasında 400 TL yurt depozitosunun ödenmesi gerekmektedir. Yurt ücretlerine ısınma, temizlik hizmetleri, rekreasyon alanlarının kullanımı dahildir. Koç Üniversitesi 2017 - 2018 öğretim yılı iki dönemlik yurt ücretleri 8.100 TL ile 21.900 TL arasında değişmektedir. Ücretlerle ilgili detaylı bilgileri buraya tıklayarak ya da Yurt Müdürlüğünden öğrenilebilir.

Sayfa başına dön

Yurt Başvurusu

Koç Üniversitesi Kampüsü yurtlarına Üniversitemizde kayıtlı olan her öğrenci başvuru yapabilmektedir. Yurtlarda kalmak üzere başvuruda bulunan öğrencilerimiz için planlama ve yerleştirme Yurt Müdürlüğü tarafından yapılır. Başvurular her yıl Yurt Müdürlüğünce belirlenen  tarihler arasında (yeni öğrenciler için 14 - 18 Ağustos 2017) Kayıt Kabul Müdürlüğü tarafından gönderilen şifre ile Üniversitemizin internet sayfası üzerinden  yapılır.

Yurt Müdürlüğü tarafından belgeler incelenerek  başta Yurt Burslu öğrencilerimiz, içinde bulunulan yıl için yeni kayıt yaptırmış ve  aileleri İstanbul dışında ikamet eden öğrenciler olmak üzere yurda kabul edilir. Yurtlarımızda boş yer olması halinde aileleri İstanbul’da ikamet eden öğrencilerimiz bölge sıralamasına göre yurda kabul edilebilmektedir. Hatalı belge sunumu yapan öğrenciler yurda kabul edilmiş olsa dahi farklı beyan tespiti yapıldığı anda Yurt Müdürlüğünce yurttan çıkarılabilmektedir. Başvurunuzun kabulü için Yurt Müdürlüğünce aşağıda istenen belgeler, belirtilen tarihlerde eksiksiz olarak teslim edilmelidir.

Sayfa başına dön

Başvuru Sırasında Verilmesi Gereken Belgeler

Koç Üniversitesi yurtlarına ilk defa başvuranlardan istenen belgeler;

ÖSYM’ ye beyan ettikleri adresleri değişmemiş ise;

1.    KUSIS yurt başvuru formu çıktısı.

2.    Nüfus cüzdanı fotokopisi.

3.    Sağlık durumunun kurumda kalmasına elverişli olduğunu belirten ve Aile Hekimi tarafından düzenlenen sağlık raporu.

4.    Adli sicil ve arşiv kaydı belgesi.

5.    2.000 TL yurt ön kayıt bedeli dekont fotokopisi.

6.    400 TL depozito dekont fotokopisi. (Burslu öğrencilerimiz içinde geçerlidir.)

 

ÖSYM’ ye beyan ettikleri adresleri değişmiş ise; Yukarıdaki belgelere ek olarak;

              - Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Yerleşim yeri bilgisini içeren).

            (Sağlık sorunu olan öğrencilerimizin güncel tam teşekküllü bir hastaneden alınmış olan heyet raporunu kurum doktoru tarafından değerlendirilmek üzere yurt başvuruları sırasında ibraz etmeleri gerekmektedir.)

 

Koç Üniversitesi yurtlarında kalan ve tekrar başvuranlardan istenen belgeler;

         ÖSYM’ ye beyan ettikleri adresleri değişmeyen öğrencilerin KUSIS sistemi üzerinden on-line başvuru yapmaları yeterli olacaktır.

         ÖSYM’ ye beyan ettikleri adresleri değişmiş öğrencilerimizin Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Yerleşim yeri bilgisi içeren) duyurularda belirtildiği şekilde iletmeleri gerekecektir.

         (Sağlık sorunu olan öğrencilerimizin güncel tam teşekküllü bir hastaneden alınmış olan heyet raporları her başvuru sırasında güncelleyerek duyurularda belirtildiği şekilde iletilmelidir.)

Eski girişli öğrencilerimizden adlarına oda planlananların yurt girişlerini yapabilmeleri için aşağıda bulunan belgeleri yurt girişleri esnasında yanlarında hazır bulundurmaları gerekmektedir;

1. Oda fiyat farkının ödendiğini gösterir bir belge.

2. Sağlık durumunun kurumda kalmasına elverişli olduğunu belirten ve Aile Hekimi tarafından düzenlenen sağlık raporu.

3. Adli sicil ve arşiv kaydı belgesi.

 

Sayfa başına dön

Yurt Ücretleri 

2017 GÜZ- 2018 BAHAR DÖNEMİ İKİ DÖNEMLİK YURT ÜCRETİ TABLOSU

ODA TÜRLERİ         İKİ DÖNEMLİK         ODA ÜCRETİ (TL)
ANA KAMPÜS TEK KİŞİLİK 16.600
ANA KAMPÜS ve S YURDU ÇİFT KİŞİLİK 12.700
ANA KAMPÜS ÇİFT KİŞİLİK RANZALI 9.700
ANA KAMPÜS ÜÇ KİŞİLİK 9.700
ANA KAMPÜS ÜÇ KİŞİLİK RANZALI 9.000
ANA KAMPÜS DÖRT KİŞİLİK 8.100
ANA KAMPÜS TEK KİŞİLİK BANYOLU 21.900
S VE U YURTLARI ÇİFT KİŞİLİK BANYOLU 17.700
HENRY FORD BİNASI ÇİFT KİŞİLİK (BANYOLU) 21.900
SAĞLIK MERKEZİ ÜÇ KİŞİLİK (BANYOLU) 17.300
HENRY FORD BİNASI DÖRT KİŞİLİK (BANYOLU) 18.400
BATI KAMPÜS TEK KİŞİLİK 16.600
BATI KAMPÜS TEK KİŞİLİK (BANYOLU) 21.900
BATI KAMPÜS ÇİFT KİŞİLİK 12.700
BATI KAMPÜS ÜÇ KİŞİLİK (RANZALI) 9.000
HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ ÇİFT KİŞİLİK 3.900
HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ ÜÇ KİŞİLİK  3.500
YÜKSEK LİSANS LOJMANLARI (SİTELER) TEK KİŞİLİK ODA 4.200
YÜKSEK LİSANS LOJMANLARI (SİTELER) TEK KİŞİLİK ODA (BANYOLU) 4.600
YÜKSEK LİSANS LOJMANLARI (SİTELER) TEK KİŞİLİK ODA MBA/CEMS 10.100

 

Güncellemeler ve Yaz Okulu ücretleri için lütfen “DUYURULAR” sayfamızı kontrol ediniz.

Sayfa başına dön

Yurt Yönergesi

KOÇ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ YURDU YÖNERGESİ

  • Koç Üniversitesi Öğrenci Yurdu Yönergesini word formatında görüntülemek için tıklayın.

Sayfa başına dön