Kampüste Odanız Hazır

Değerli Öğrencilerimiz,

Bugün Koç Üniversitesi öğrencilerinin yüzde 60’ı yurtlarımızda kalıyor. Bunun başlıca nedeni, yurtlarımızın Üniversite’ye yakınlığı, sunduğu etkin ders çalışma koşulları, sahip olduğu konfor ve güvenliği kadar sağladığı sosyal yaşam olanakları... Çünkü Koç Üniversitesi yurtlarında yaşam, öğrencilerimizin akademik ve sosyal hayatlarını desteklemeye yönelik tasarlanmıştır. Biliyoruz ki yurtlarımız, öğrencilerimiz açısından Üniversitesi’nin bir parçası olmasının yanı sıra evleri de.

Biz de Yurt Müdürlüğü olarak bu anlayışla, KU öğrencilerinin ‘evlerinde’ en rahat ve keyifli şekilde yaşayabilmeleri için çalışıyoruz. O yüzden yurtlara hoş geldiniz demek yerine, evinize hoş geldiniz diyoruz!

Genel Bilgiler

 

Yurtlar

2016–2017 eğitim yılı güz dönemi itibariyle Koç Üniversitesi, Rumeli Feneri Kampüsü yurt binalarında 1.628 kişilik, Batı Kampüs yurt binalarında 1.249 kişilik olmak üzere toplam 2.877 kişilik yatak kapasitesine sahiptir.  Rumeli Feneri Kampüsündeki her yurt binası 70 – 80 yatak kapasiteli olup toplam 21 adet yurt binası bulunmaktadır. Yurt binalarında tek, iki, üç ve dört kişilik oda seçenekleri vardır.

 

 

Batı Kampüste 188-189 yatak kapasiteli 6 adet, 116 yatak kapasiteli 1 adet olmak üzere toplam 7 adet yurt binası bulunmaktadır. Yurt binalarında  tek, çift ve üç kişilik odalar bulunmaktadır. Yurt binalarımızda merkezi ısıtma ve kesintisiz sıcak su imkânı mevcuttur. Ana kampüs yurt binalarımızda mutfak ve çamaşırhaneler, Batı kampüs yurt binalarımızda ise çamaşırhaneler ile B binasında bulunan mutfak öğrencilerimizin kullanımına sunulmaktadır.

 

Yüksek Lisans öğrencileri, kendilerine tahsis edilen Asistan Lojmanlarında kalabilmektedirler. Asistan Lojmanları Üniversite kampüsüne yaklaşık 3 km mesafede olup toplam 479 kişilik yatak kapasitesi bulunmaktadır.

 

Her odada kişiye özel tahsis edilen yatak ve yatak koruyucu ile birlikte elbise dolabı, komodin, çalışma masası, koltuk, sandalye, kitaplık, mini buzdolabı ve masa lambası mevcuttur. Odalarda her öğrenci için 24 saat İnternet, kablolu TV bağlantısı ve odaya ait telefon mevcuttur. Her binada ortak kullanıma açık bilgisayar odaları ve bu odalarda yazıcı bulunmaktadır. Ayrıca, öğrencilerimiz bu odalarda kablolu televizyon yayını izleyebilmektedirler. Temizlik hizmetleri bir, iki ve üç kişilik odalarda haftada bir gün, dört kişilik odalarda haftada iki gün, ortak yaşam alanlarında ise gün boyu sağlanmaktadır.

 

Yurt Müdürlüğü, yurt binalarından sorumlu 24 Yurt Sorumlusu, sağlık personeli, güvenlik ve teknik ekip ile 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Kız ve erkek yurtları ayrı binalardadır. Her eğitim yılının başında ÖSYM tarafından Koç Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrenciler üniversite tarafından kendilerine yollanan bir zarf alırlar. Bu zarfta yurda başvuru formunun Internet üzerinden nasıl doldurulacağına dair bilgi vardır. Öğrencinin doldurduğu başvuru formuna göre öncelikli olarak şehir dışından gelen, daha sonra da şehrin uzak bölgelerinden gelen öğrencilerimiz, Yurt Müdürlüğü tarafından kapasite dahilinde yurtlara yerleştirilir.

 

Yurtlarda kalmak için dönemlik sözleşmeler yapılır. Sözleşmeler her yarıyıl başında imzalanır ve yurt ücretleri her yarıyıl için bir defada ödenir. Ücretlerle ilgili detaylı bilgiler Yurt Müdürlüğünden veya üniversitenin web sitesinden öğrenilebilir. Yurtlara kesin kayıt esnasında Mütevelli Heyeti tarafından belirlenen depozitonun ödenmesi gerekmektedir. Yurt ücretlerine ısınma, temizlik hizmetleri, rekreasyon alanlarının kullanımı dahildir. Koç Üniversitesi 2016-2017 öğretim yılı dönemlik yurt ücretleri 3.500 TL ile 9.500 TL arasında değişmektedir.

Sayfa başına dön

Yurt Başvurusu

Koç Üniversitesi Kampüsü yurtlarına Üniversitemizde kayıtlı olan her öğrenci başvuru yapabilmektedir. Yurtlarda kalmak üzere başvuruda bulunan öğrencilerimiz için planlama ve yerleştirme Yurt Müdürlüğü tarafından yapılır. Başvurular her yıl Yurt Müdürlüğünce belirlenen  tarihler arasında Kayıt Kabul Müdürlüğü tarafından gönderilen şifre ile Üniversitemizin internet sayfası üzerinden  yapılır.

Yurt Müdürlüğü tarafından belgeler incelenerek  başta Yurt Burslu öğrencilerimiz, içinde bulunulan yıl için yeni kayıt yaptırmış ve  aileleri İstanbul dışında ikamet eden öğrenciler olmak üzere yurda kabul edilir. Yurtlarımızda boş yer olması halinde aileleri İstanbul’da ikamet eden öğrencilerimiz bölge sıralamasına göre yurda kabul edilebilmektedir. Hatalı belge sunumu yapan öğrenciler yurda kabul edilmiş olsa dahi farklı beyan tespiti yapıldığı anda Yurt Müdürlüğünce yurttan çıkarılabilmektedir. Başvurunuzun kabulü için Yurt Müdürlüğünce aşağıda istenen belgeler, belirtilen tarihlerde eksiksiz olarak teslim edilmelidir.

Sayfa başına dön

Başvuru Sırasında Verilmesi Gereken Belgeler

Koç Üniversitesi yurtlarına ilk defa başvuranlardan istenen belgeler

         Öğrenci Tam Burslu ise; nüfus cüzdanı fotokopilerini getirmeleri gerekmektedir.

         Öğrenci Ücretli ise;

               a) ÖSYM beyan ettikleri adresleri değişmemiş ise; nüfus cüzdanı fotokopilerini getirmeleri yeterli olacaktır.

               b) ÖSYM beyan ettikleri adresleri değişmiş ise;

                       - Nüfus Kayıt Örneği (Yerleşim yeri bilgisini içeren).

                       - Nüfus cüzdanı fotokopisi getirmeleri gerekecektir.

         (Sağlık sorunu olan öğrencilerimizin güncel tam teşekküllü bir hastaneden alınmış olan heyet raporunu kurum doktoru tarafından değerlendirilmek üzere yurt başvuruları sırasında ibraz etmeleri gerekmektedir.)

Koç Üniversitesi yurtlarında kalan ve tekrar başvuranlardan istenen belgeler

         ÖSYM beyan ettikleri adresleri değişmeyen öğrencilerin KUSIS sistemi üzerinden on-line başvuru yapmaları yeterli olacaktır.

         ÖSYM beyan ettikleri adresleri değişmiş öğrencilerimizin Nüfus Kayıt Örneği (Yerleşim yeri bilgisi içeren) getirmesi gerekecektir.

         (Sağlık sorunu olan öğrencilerimizin güncel tam teşekküllü bir hastaneden alınmış olan heyet raporları her başvuru sırasında güncellenerek ibraz edilmelidir.)

Sayfa başına dön

Yurt Ücretleri 

2017 GÜZ- 2018 BAHAR DÖNEMİ İKİ DÖNEMLİK YURT ÜCRETİ TABLOSU

ODA TÜRLERİ         İKİ DÖNEMLİK         ODA ÜCRETİ (TL)
ANA KAMPÜS TEK KİŞİLİK 16.600
ANA KAMPÜS ve S YURDU ÇİFT KİŞİLİK 12.700
ANA KAMPÜS ÇİFT KİŞİLİK RANZALI 9.700
ANA KAMPÜS ÜÇ KİŞİLİK 9.700
ANA KAMPÜS ÜÇ KİŞİLİK RANZALI 9.000
ANA KAMPÜS DÖRT KİŞİLİK 8.100
ANA KAMPÜS TEK KİŞİLİK BANYOLU 21.900
S VE U YURTLARI ÇİFT KİŞİLİK BANYOLU 17.700
HENRY FORD BİNASI ÇİFT KİŞİLİK (BANYOLU) 21.900
SAĞLIK MERKEZİ ÜÇ KİŞİLİK (BANYOLU) 17.300
HENRY FORD BİNASI DÖRT KİŞİLİK (BANYOLU) 18.400
BATI KAMPÜS TEK KİŞİLİK 16.600
BATI KAMPÜS TEK KİŞİLİK (BANYOLU) 21.900
BATI KAMPÜS ÇİFT KİŞİLİK 12.700
BATI KAMPÜS ÜÇ KİŞİLİK (RANZALI) 9.000
HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ ÇİFT KİŞİLİK 3.900
HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ ÜÇ KİŞİLİK  3.500
YÜKSEK LİSANS LOJMANLARI (SİTELER) TEK KİŞİLİK ODA 4.200
YÜKSEK LİSANS LOJMANLARI (SİTELER) TEK KİŞİLİK ODA (BANYOLU) 4.600
YÜKSEK LİSANS LOJMANLARI (SİTELER) TEK KİŞİLİK ODA MBA/CEMS 10.100

 

Güncellemeler ve Yaz Okulu ücretleri için lütfen “DUYURULAR” sayfamızı kontrol ediniz.

Sayfa başına dön

Yurt Yönergesi

KOÇ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ YURDU YÖNERGESİ

  • Koç Üniversitesi Öğrenci Yurdu Yönergesini word formatında görüntülemek için tıklayın.

Sayfa başına dön